Interzero je objavio rezultate „Resources saved by recycling“ studije za 2022 godine
Berlin / Keln. Posledice globalnog zagrevanja postaju jasnije svake sedmice, a kreatori politike, istraživači i preduzetnici razgovaraju o odgovarajućim vrstama klimatskih mera. Šta mi možemo i trebamo da postignemo klimatske ciljeve koje smo postavili? Istovremeno, kako možemo da postignemo, da visok životni standard i uspešne ekonomije u Evropi postaju održive? Jedan od odgovora na ovo je sistematsko recikliranje materijala. Cirkularna ekonomija je već postala ključni inicijator klimatskih promena.
To jasno pokazuje rad vodećeg evropskog provajdera cirkularnih usluga, Interzera. Kako je dokazano danas objavljenom studijom „Resources saved by recycling“, kompanija i njeni klijenti su u 2022. godini upravljali ukupno 2,1 miliona tona materijala u petlji. To je rezultiralo prevencijom od oko milion tona emisija gasa staklene bašte – ekvivalentna godišnja toplotna emisija ugljenika za više od 100.000 domaćinstva. U isto vreme, sačuvano je oko 8,7 miliona tona primarnih resursa.
„U trenutnoj diskusiji o klimatskim merama potrebno je veći naglasak staviti na upravljanje sirovinama u petlji“, kaže Sebastiaan Krol, izvršni direktor Interzero Circular Solutions. „Naša studija ima za cilj da pokaže da je recikliranje efikasan i neophodan instrument za smanjenje emisija štetnih za klimu, zaštitu dragocenih resursa i zato suzbijaju preterano korišćenje naše prirodne životne sredine. Potrebna nam je transformacija u pravu ekonomiju zatvorenog kruga da bismo održali kvalitet života na našoj planeti. Danas je ovo najvažniji zajednički zadatak kojim se suočavamo. „
Interzero takođe koristi studijske podatke kako bi svojim klijentima dao pojedinačnu potvrdu o svojoj godišnjoj ekološkoj efikasnosti. Kao jedan primer, Sopro Bauchemie GmbH sarađivao je sa Interzerom, kako bi smanjio potrošnju primarnih resursa i emisija gasova staklene bašte za nekoliko hiljada tona. Kao integrisani konsultantski partner za kružne usluge, Interzero pomaže ovom kupcu da se vrati i reciklira transportna ambalaža pakovanja papira, plastičnog i belog lima.
Michael Hecker, generalni direktor Sopro Bauchemie GmbH: „Sertifikat“ Resources saved“ potvrđuje prednost životne sredine našeg partnerstva sa Interzerom i pokazuje da smo zajedno na pravom putu. „
Od 2008. godine Interzero izvodi studiju Resources saved by recycling, kojom pokazuje opšti pozitivni uticaj recikliranja na životnu sredinu. Ovaj sveobuhvatan izveštaj o proceni životnog ciklusa – stvorio ga je Institut Fraunhofer institut za ekološku, sigurnosnu i energetsku tehnologiju i energiju – zasniva se na detaljnom poređenju primarne proizvodnje i recikliranja, uključujući sve potrebne korake procesa. Standardizovana metodologija omogućava sredstva za tačno kvantifikaciju uštedinih resursa i gasova staklene bašte.
„Sada u petnaestoj godini, ova studija olakšava i čini ekološke prednosti recikliranja opipljivim i razumljivim. Gledajući budućnost, to će biti sve važnije za podizanje svesti o klimatskim merama i održivom rukovanju našim sirovinama među kompanijama i potrošačima, „Komentariše dr Markus HIEBEL, šef Odeljenja za održivost i učešće u Fraunhoferu Umsichtu.
Podaci Fraunhofer Umsicht takođe su važan deo kampanje zaštite resursa „Jedan svet. Zero waste. Let’s #MoveTheDate „, koji je Interzero pokrenuo zajedno sa Global Footprint Network (GFN). Prema nedavnim proračunima GFN-a, Earth Overshoot Day u 2023. godini dogodio bi se 7 minuta i 16 sekundi pre da nije bilo aktivnosti recikliranja Interzero i njegovih klijenta.
Kao priznanje za duboki angažman i uspešan završetak određenih projekata koji se odnose na prevenciju i recikliranje otpada, Interzero je nominovan za nemačku nagradu za održivost 2024. Kompanija je među finalistima u kategoriji upravljanja i recikliranjem otpada.